Nie ma zaliczek, gdy pracodawca naprawia własny błąd
Zapłata zaległych składek, która jest konsekwencją weryfikacji wypłacanych przez płatnika świadczeń, nie powoduje powstania przychodu u obecnych i byłych pracowników.
W listopadzie 2019 r. centrum psychiatrii wystąpiło o interpretację podatkową dotyczącą PIT. Wyjaśniło, że jest płatnikiem tego podatku w stosunku do zatrudnianych pracowników. Pracownicy centrum od maja 2003 r. do września 2006 r. otrzymywali świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w równej wysokości, tj. bez zachowania kryterium socjalnego.
Po kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kwietniu 2012 r. zakwestionowano wypłatę tych świadczeń i naliczono od przekazanych kwot składki ubezpieczenia społecznego. Centrum nie zgadzało się z tym, ale w 2015 r. sąd ostatecznie oddalił jego apelację w sprawie ustalenia składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na blisko 300 tys. zł. W tej sytuacji centrum zawarło z zus ugodę obejmującą warunki spłaty tego zobowiązania w sześćdziesięciu ratach do stycznia 2022 r.
We wniosku podkreślono, że składki te opłacane są za byłych i obecnych pracowników, którzy ich nie zwracają. Płatnik był przekonany, że w takiej sytuacji u pracowników przychód jednak nie powstaje.
Przeciwnego zdania był fiskus. Uznał, że uiszczenie zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w części, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta